Kalendář akcí

Science.Dialog Café Extra: Staré ovocné odrůdy

Úterý 26. září 2017 od 18 hodin
Klášter Broumov / sál Kreslírna 

Přednáška Stanislava Bočka na téma: Staré odrůdy ovoce jako přírodní a společenské dědictví

Jabloně, hrušně, třešně a další ovocné druhy máme spojené převážně s užitkem v podobě chutných plodů. Staré odrůdy, pěstované tradičně na vysokých kmenech, dávají nejen nám lidem ještě něco navíc. Jsou pamětníky dob, kdy bylo na vesnici méně hluku a více zeleně. Jejich mohutné koruny vrhají v horkých letních dnech příjemný stín a nabízí samy sebe jako životní prostor pro ptactvo a další živočichy. Z historického i genetického hlediska představují kulturní dědictví, neboť jsou pevně svázané s pečujícím hospodářem. Povinností civilizované společnosti je tyto staré odrůdy nejen uchovat, ale dále rozvíjet.

Přednášející Stanislav Boček se seznámil s pomologií v době studia na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde se v diplomové práci věnoval mapování starých odrůd na rodném Kunštátsku a Olešnicku. Staré stromy ho natolik fascinovaly, že velice těžce nesl jejich kácení či mrzačení neodborným řezem. Proto od roku 2000 nejen aktivně vyhledává staré stromy a odrůdy, ale také je rozmnožuje. Po desetiletém působení jako pedagog a výzkumník na Zahradnické fakultě MENDELU opouští akademickou půdu a od roku 2015 se naplno věnuje praktickému množení milovaných starých odrůd ve vlastní ovocné školce. Propaguje nejen staré odrůdy, ale ještě více tradiční pěstování vysokokmenů v polních a lučních sadech. Žije v ústraní, občas kývne na přednášku.

Rezervace: martina.junkova@broumovsko.cz, tel. 734 443 165

Vstupné: 60 Kč / 30 Kč (studenti a U3V)

Pořádá: Maiwaldova akademie, Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov


Zpět na kalendář akcí

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Markéta Hanušová
e-mail: marketah@broumovsko.cz
mobil: +420 733 739 728

Letní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zde

Regionální operační program NUTS II Severovýchod

Partner:
Partner / Město Broumov