Noviny Broumovska - zima 2013

Broumovsko si zamilujete i v zimě!

Přijměte naše pozvání do ledového království přírody našeho kraje nebo do útulných muzeí plných exponátů, které jinde nenajdete. Zkrátka u nás se nebudete nudit za jakéhokoliv počasí. V tomto vydání novin vás o tom přesvědčíme několika zimními tipy. 

Co vykouzlí příroda

Zasněte se na chvíli: Představte si tichou zimní krajinu, sníh vám křupe pod nohama a najednou se před vámi zjeví ledopád jak z pohádky. Bílá barva ledopádu přechází do nažloutlé či rezavé – a to vše je dílem přírody. Takový sen můžete proměnit ve skutečnost při procházce Teplickými skalami. Sváteční období je pro takové procházky jako stvořené. Popis cesty k ledopádu vám prozradí text na stranách 4–5.

Lyžníci, zdar!

Těšíte se, až zaklapne vázání lyží, navlečete poutko hůlek na zápěstí a vydáte se do terénu? Nemusí to být jen na české straně hranice, skvělé příležitosti pro sjezdové i běžecké lyžování nabízí i naši polští přátelé. Třeba v areálu Czarna Góra je po vás připravena řada vleků a v případě potřeby i uměle zasněžované sjezdovky a z vrcholu stejnojmenné hory je i úžasný výhled po krajině. Podobnosti najdete na dalších stránkách novin. Pokud si chcete opravdu „zařádit“ – třeba s dětmi – vydejte se do doliny zimních sportů u lázeňského města Kudowa Zdroj, kde mají nově dráhu pro snowtubing. Podrobnosti nejen o těchto areálech najdete v článku na straně 3. Po lyžování je třeba zklidnit tělo i ducha. Vydat se můžete třeba do několika lázeňských městeček nedaleko našich hranic. Zahrajte si na šviháka lázeňského, relaxujte v aquaparku a ochutnejte léčivé prameny (více na straně 18). 

Ticho a klid

Opustit ruch dnešní doby a odejít na místa, kde by měl člověk dost času a klidu na rozjímání. I když se to zdá jako výrok ze současnosti, možná právě to si řekl už před 260 lety Jan Maxmilián z Peytersbergu, pražský lékař, který se rozhodl uchýlit se do poustevny. A tak nechal v Teplicích nad Metují postavit Ivanitskou poustevnu s kostelem Panny Marie Pomocné. Tato stavba stála až donedávna stranou pozornosti veřejnosti i odborníků, přestože je světovou raritou. Proč? Přečtěte si její příběh na straně 11.

Možná přijde i Lotrando

Broumovský klášter nespí ani v zimě, otevíráme každou neděli! Přijďte na adventní prohlídky, kde se zjeví i Lotrando, navštivte vánoční trhy a pak si dopřejte něco na zahřátí v útulné kavárně Café Dientzenhofer. A máme pro vás ještě jednu horkou novinku: v areálu kláštera rozvíjí svoji činnost Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov, které nabízí speciální půldenní programy pro dospělé i děti. Podrobnosti najdete na straně 10.

Dotek z hlubin času

Prvohory, druhohory, zkamenělý les – možná znáte vy nebo vaše děti tyhle pojmy ze školy a připadají vám vzdálené. Na Broumovsku se však svědků těchto dávných časů můžete dotknout! Vezměte své děti na dobrodružnou cestu za pozůstatky moří starých miliony let, zastavte se nad neobyčejnými tvary hor a skal v našem regionu – průvodcem vám mohou být články na stranách 6–8. Takové rozmanité geologické dědictví, jaké máme u nás na Broumovsku, se totiž jen tak nevidí. To potvrzuje i pan Kopecký, pro něhož se neživá příroda stala celoživotní vášní, jak popisuje v našem rozhovoru. Jen málokdo zná geologii Broumovska jako on… Když budete mít již dost venkovního putování, je čas vyrazit do muzea. Na Broumovsku máme hned několik výjimečných muzeí. „Hlavním městem“ broumovského
muzejnictví je Police nad Metují. Najdete tu muzeum slavné stavebnice Merkur, muzeum papírových modelů i krásné městské muzeum, které vás pozve na výlet do starých časů. Otevírací dobu a další důležité informace přináší článek na straně 14. Věříme, že si z nabídky aktivit vyberete a strávíte v našem kraji příjemný čas.

Dokumenty ke stažení

Celé číslo zimních novin Broumovska si můžete stáhnout z tohoto odkazu. (pozor velikost souboru je 2 MB)

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Kateřina Agnolozzi
e-mail: katerina.agnolozzi@broumovsko.cz
telefon: +420 491 521 282

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zde

Regionální operační program NUTS II Severovýchod

Partner:
Partner / Město Broumov