Kalendář akcí

Science Café Extra - Sigismund Bouška a katolická moderna

Čtvrtek 12. července 2018 od 16:00
Klášter Broumov / Sál Jan Anastáz Opasek - vedle vstupu do Muzea Broumovska

Obnova moderní kultury podle Sigismunda Boušky a Karla Dostála-Lutinova: Nad odkazem české Katolické moderny

V roce 2000 se v Moravské galerii v Brně uskutečnila výstava Zajatci hvězd a snů s podtitulem Katolická moderna a její časopis Nový život (1896–1907), již doprovodila stejnojmenná publikace nakladatelství Argo. Dobrá odezva této výstavy a publikace a poměrně velká publikační pozornost věnovaná Katolické moderně v posledních dvaceti letech svědčí o tom, že nyní už jsme schopni reflektovat náboženský, kulturní i politický význam této platformy. Sigismund Bouška byl člověkem múzickým, umělcem i sběratelem umění, a v Katolické moderně reprezentoval především její kulturní pól. Jeho spolupráce s Karlem Dostálem-Lutinovem, podrobně doložena zachovanou korespondencí, tvoří pomyslnou formativní osu Katolické moderny v letech vydávání revue Nový život. Přednáška bude věnována kulturnímu přínosu české Katolické moderny, jejím hlavním osobnostem, jejím ideálům, úspěchům i prohrám, jakož i jejím zahraničním inspiračním zdrojům a domácím pokračovatelům.

Přednášející

PhDr. Aleš Filip, Ph.D. (nar. 1964), historik umění, odborný asistent Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, se zaměřením na obor Sdružená uměnovědná studia. Autor knihy Secesní chrámy na Moravě a ve Slezsku (2004) a řady dalších publikací. Spolu s Mgr. Romanem Musilem, ředitelem Západočeské galerie v Plzni, připravil k realizaci výstavy a publikace: Zajatci hvězd a snů (2000), Neklidem k Bohu (2006), Gabriel von Max (2011), Mnichov – zářící metropole umění 1870–1918 (2015) a Gottfried Lindauer: Plzeňský malíř novozélandských Maorů (2015). 

Cena: 60 Kč / 30 Kč (studenti a U3V)
Rezervace: martina.junkova@broumovsko.cz
Pořadatel: Agentura pro rozvoj Broumovska


Zpět na kalendář akcí

Společnost pro destinační management Broumovska

Společnost pro destinační management Broumovska

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: +420 491 521 282

Kontakní osoba:
Manažer SDMB
Markéta Hanušová
e-mail: marketah@broumovsko.cz
mobil: +420 733 739 728

Zimní noviny Broumovska

Vítejte u nás! V kraji pískovcových skal a barokních památek. V krajině, kde se snoubí jedinečné, divoké přírodní scenérie s krásou a majestátností kulturního dědictví. V krajině, kde si volné chvíle užijí rodiny s dětmi, vyznavači sportovních i kulturních zážitků, aktivní turisté i ti, kdo touží po odpočinku v krajině s neopakovatelným Géniem Loci.Podívejte se na noviny v PDF formátu (4 MB)

Najdete nás na Facebooku

Sledujte aktuální dění na Broumovsku a objevujte pozoruhodná místa i příběhy - více zde

Regionální operační program NUTS II Severovýchod

Partner:
Partner / Město Broumov