cz

Geopark Broumovsko láká po celý rok

Národní geopark Broumovsko, devátý nejmladší člen sítě národních geoparků ČR, se rozkládá v severní části východních Čech, na území Broumovského výběžku a Žacléřska. Jeho rozmanitě modelovaný hornatý reliéf Broumovské vrchoviny láká turisty, sportovce či milovníky přírody především svými výrazně odlišnými oblastmi Broumovské kotliny, vulkanických Javořích hor, Polické pánve s pískovcovými skalními městy a táhlého hřebene Jestřebích hor. Divokou přírodu skal a hlubokých smíšených lesů navíc poeticky doplňují malebné architektonické památky z různých období osídlování zdejšího kraje, a vytváří z Broumovska skutečnou kulturní krajinu. Geopark Broumovsko tímto svým bohatstvím nabízí celoročně originální možnosti pro Vaše další nezapomenutelné zážitky, ať už z turistických či přírodovědných dobrodružství, sportovních výkonů nebo pohodového odpočinku. 

Bohatě modelovaný terén vulkanických Javořích hor nabízí například ideální terény pro horskou turistiku, a to jak pro pěší návštěvníky, tak horské cyklisty. Množství značených turistických a cykloturistických tras Vás provede po hlubokých údolích, členitých prudkých úbočích nebo ostrých hřebenech s uchvacujícími výhledy na Broumovskou kotlinu, hradbu Broumovských stěn nebo vzdálenější horské masívy. Cestou budete potkávat četné výchozy různobarevných skal, z nichž Vám popisy na webových stránkách Geoparku Broumovsko pomohou vyčíst dramatickou historii vzniku tohoto prvohorního sopečného pohoří. Malebná Broumovská kotlina, chráněnou vysokou hradbou Broumovských stěn a hřebenem Javořích hor, přímo vybízí k zastavení a rozjímání. Věhlasné barokní stavitele Dientzenhoferovy tato krajina počátkem 18. století inspirovala k vybudování či přestavbě řady unikátních sakrálních staveb, mezi nimiž vyniká monumentální Klášter Broumov a Broumovská skupina devíti barokních venkovských kostelů. Dnes široké údolí Stěnavy láká především pohodové cykloturisty, milovníky barokní architektury nebo paleontology, zkoumající život v prvohorních lagunách. Mísovitou krajinu Polické pánve, obroubenou ostrou hranou asymetrického hřebene – kuesty, má na svědomí zemskými silami prohnutá mocná deska písčitých druhohorních sedimentů, usazených v mělkém křídovém moři. Ze vzniklých a následně rozpukaných pískovců pak miliony let trvající procesy vymodelovaly fantastickou krajinu pískovcových věží, stěn, rozsedlin, roklí a labyrintů. Skalní města Adršpašsko-teplických skal, Broumovských stěn nebo Ostaše, stejně jako hluboko zaříznuté skalnaté údolí meandrující řeky Metuje, jsou samostatnými kapitolami jedinečné přírodní učebnice geologie. Zde si rozhodně přijdou na své kromě zájemců o geologii také romantičtí turisté, horolezci, milovníci přírody či agroturistiky, silniční i terénní adrenalinoví cyklisté. Zalesněný táhlý hřbet Jestřebích hor si zachovává příchuť tajemna mnohými příběhy své bohaté historie. Před stovkami milionů let vznikl tektonickým vyzdvižením mocných vrstev tvrdých karbonských hornin z kilometrové hloubky podél velkého zlomu v zemské kůře. Víc jak 400 let zde horníci v hlubinách dobývali kamenné uhlí v desítkách štol a šachet. Hornický skanzen v Žacléři nebo Měděný důl Bohumír v Jívce určitě stojí za prohlídku. Husté lesy skrývají dlouhou linii betonových bunkrů předválečného pohraničního opevnění a také, bohužel již jen nepatrné zlomky pověstného zkamenělého lesa. Jestřebí hory jsou rozhodně rájem pro příznivce hornické, vojenské i geologické historie, paleontologie a horské cykloturistiky. V zimě navíc nabízí ideální podmínky pro běžecké lyžování. 

V Národním geoparku Broumovsko Vás nezapomenutelné zážitky mezi skalami čekají po celý rok. Více na: https://geopark.broumovsko.cz

Vyhledat místo
Interaktivní mapa