cz

Národní park Stolové hory

Park Narodowy Gór Stołowych

Národní park Stolové hory

Národní park Stolové hory se nachází na hranici s Českou republikou a zahrnuje polskou část Stolových hor (Góry Stołowe). Ráz polských Stolových hor (Szczeliniec a Błędne Skały) je zcela odlišný od ostatních pohoří v oblasti; nižší část dosahuje nadmořské výšky zhruba 750 m n. m., horní část se skládá z několika samostatných skupin, které vystupují 100 - 150 m nad okolí. 
Chráněné území zaujímá cca 63 km2 vrcholové oblasti, spolu s nejvyšším vrcholem Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki, 919 m n. m.), a Skalniakem (915 m n. m.). V ochranném pásmu parku se nachází oblíbené lázně: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój a Kudowa Zdrój. Jednotlivé skály zvětrávají nestejnoměrně a vytváří tak rozdílné pásy se stržemi a fantastickými skalními útvary.

Projekt "Český koutek - přeshraniční spolupráce v oblasti zvyšování znalostí o společné ploše" 

Projekt "Český koutek - přeshraniční spolupráce v oblasti zvyšování znalostí o společné ploše" číslo: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0003276 je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Glacensis, v rámci Program přeshraniční spolupráce Interreg V-A Česká republika-Polsko, prioritní osa 4.

Celková hodnota projektu: 28 310,00 EUR

Hodnota spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj pro Národní park Stolové hory: 20 000,00 EUR

Hlavním cílem projektu je přeshraniční spolupráce Národního parku Stolové hory a Společnosti pro destinační management Broumovska o.p.s., jejímž výsledkem je publikace zabývající se Českým koutkem - kombinace alba s legendami, která přispěje k zvýšení úrovně znalostí o společném prostoru. Mezi klíčové aktivity patří navazování a prohlubování spolupráce mezi institucemi, šíření znalostí o společném prostoru vydáváním publikací a také řízení projektu.

Elektronická verze publikace je ke shlédnutí ZDE

Termín věcné realizace mikroprojektu je 02.01.2023 - 31.05.2023

Projekt „Rozvoj institucionální spolupráce prostřednictvím edukační publikace na území Stolových hor a Broumovska“

Projekt „Rozvoj institucionální spolupráce prostřednictvím edukační publikace na území Stolových hor a Broumovska “ s číslem: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0003166 je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a státní rozpočet prostřednictvím Euroregionu Glacensis, v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Česká republika-Polsko, prioritní osa 4.

Celková hodnota projektu - 17 400 Euro.

Hodnota spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj pro Národní park Stolové hory je 14 484 EUR.

Vedoucí partner: Národní park Stolové hory

Partner projektu: Společnost pro destinační management Broumovska o.p.s.

Cílem projektu je zvýšit úroveň spolupráce mezi institucemi a komunitami v příhraničním regionu. Mezi klíčové aktivity patří navazování a prohlubování spolupráce mezi institucemi, propagace znalostí o společném prostoru vydáním dvojjazyčné vzdělávací omalovánky, ale i vedení vzdělávacích kampaní na sociálních sítích a řízení projektu.

Termín věcné realizace mikroprojektu: 01.06.2022 - 31.12.2022


 

Zima na Broumovsku

Naplánujte si svůj zimní pobyt nebo prodloužený víkend.
Broumovsko v zimě je ta správná volba! 

Pokračovat

Tipy z katalogu

Adršpašské skály

Adršpašské skály

Ohromující divokost adršpašského skalního města překvapí každého. Tisíce skalních věží, hluboké rokle, exponované vyhlídky na skalních srázech, úzké průchody mezi chladnými stěnami, jezírka a vodopády… Prohlídkový okruh vás provede nejkrásnějšími místy skalního města. Nedaleko skal, v adršpašském zámku naleznete oázu klidu s expozicí, horolezeckým muzeem, únikovou hrou, kavárnou a informačním centrem. Nad zámkem, na okraji Adršpašských skal můžete navštívit Starozámecký vrch se zříceninou hradu. Vystoupat můžete i na nedaleký Křížový vrch s krásnou vyhlídkou na panorama skal a vzdálené Krkonoše.

Teplické skály

Teplické skály

Vydejte se na výlet teplickým skalním labyrintem, který místy doslova bere dech. Než stanete v centru Teplických skal, pod monumentální hradbou Chrámových stěn, projdete dlouhou Vstupní roklí. Skály po obou stranách rokle budou stále příkřejší, vyšší, nedostupnější… Nakonec se údolí sevře v úzké nehostinné soutěsky. Ty musely být v minulém století na několika místech rozšířeny – tak nepřístupné teplické skalní město bylo. Za soutěskami Skalního a Chrámového náměstí se skály opět otevřou, zavoní Krakonošova zahrada a opět uvidíte slunce. Jste pod Chrámovými stěnami. Pokračujete po okraji skalního města a hlubokými soutěskami Sibiře okruh uzavřete. Při cestě zpět můžete ještě vystoupat po příkrých schodech na zříceninu skalního hradu Střmen. Obejít celý turistický okruh je přeci jen náročnější výlet, zážitek z divokých přírodních partií si ale odnesou všichni bez rozdílu věku.