Obec Šonov byla údajně založena okolo roku 1250 německými kolonisty. Je spjatá se založením Broumovského kláštera. Základní listina se nedochovala, ale její založení se přičítá potřebám Broumovského kláštera. Původní obyvatelé zásobovali klášter dřevem z hlubokých lesů. Obec se rozrůstala okolo dřevného kostele Jana Evangelisty, postaveného okolo roku 1325, který po všech útrapách v roce 1725 vyhořel. Byl nahrazen kostelem sv. Markéty. Obec byla vždy hraniční obcí i za českého království byla hraniční obcí s Pruskem. Důkazem toho je hraniční kámen se směrovým označením dochovaným dodnes. Postupem doby po vykácení lesů se z části obyvatel stali sedláci, kterým broumovský opat přidělil půdu zatíženou robotou. Občané obce museli překonat mnoho úskalí přinášených dobou.
Kostel sv. Markéty
Obec Šonov byla založena ve druhé polovině 13. století německými kolonisty. První kostel, který stál v obci, byl dřevěný kostel sv. Jana Evangelisty, který fungoval již od roku 1354. V letech 1547 a 1688 byl opravován, ale bohužel roku 1775 shořel. Nyní na jeho místě stojí kaple P. Marie. Po zániku tohoto kostela přešla farnost ke kostelu sv. Markéty, který leží o samotě na vrchu západně nad obcí. Za svůj vznik vděčí zejména broumovskému opatu Otmaru Zinkemu. Stavba probíhala v letech 1727 - 1730. Kostel byl postaven pravděpodobně podle plánů Kiliána Ignáce Dietzenhofera, autorství však vyplývá pouze z jeho činnosti pro Břevnovsko-broumovské benediktiny.
Stavba je zajímavě orientovaná štítovou zdí s věžemi směrem k Broumovskému klášteru. Má velmi členitý půdorys a je hladce omítaná s výplněmi a s vrhanou omítkou. Na západní straně úhlopříčně vyčnívají z jediné lodi věže, na východě sakristie a depozitář.
Uvnitř kostel měří 31 m na délku a 12 m na šířku, ale svou bohatou členitostí působí větším dojmem než doopravdy je. Kněžiště zdobí půlkruhový vítězný oblouk s vroubenými pilastry. Stavba má šest vchodů, z toho tři vedou do předsíně a tři do lodi. Tři postranní vchody uprostřed lodi vedou do předsíně, do sakristie a do depositáře. Okna jsou umístěna v kamenném ostění a jsou trojích tvarů. Malbu kostela provedl v roce 1867 František Šrůtek z Náchoda.
Zvony v chrámu sv. Markéty byly v roce 1916 rekvírovány (4 z 3) pro válečné účely. Proto byly v roce 1927 pořízeny zvony nové od Oktáva Wintra z Broumova. Tyto zvony až na jeden byly opět zrekvírovány v druhé světové válce. Zvon, který zůstal, byl v devadesátých letech převezen na věž klášterního kostela v Broumově. Mobiliář kostela sv. Markéty byl částečně rozkraden, zbytek uložen v depositáři. Bohoslužby se konají v kapli Panny Marie Růžencové na místním hřbitově.