Náročnější, asi devatenáctikilometrová trasa vás provede podhůřím a členitým úbočím vulkanických Javořích hor. Cestou poznáte řadu různorodých sopečných hornin, vzniklých z lávových výlevů a vyvrženin prvohorních vulkánů. A třeba se vám poštěstí najít i úlomky zdejších polodrahokamů.
Nenáročná trasa geoturistické vycházky, vhodná i pro mírné zimní období, nás provede z železniční zastávky v Bohdašíně kolem přírodní památky Mořská transgrese a barokního vernéřovického kostela k vlakovému nádraží v Meziměstí.
Tentokrát se vydáme ze samého středu Polické křídové pánve přes hranu její vnitřní kuesty na hřeben její vnější kuesty, tvořící k severu příkré srázy Broumovských stěn.
Náročnější, ale krásný „vulkanologický“ výlet z Meziměstí přes Vižňov na hřeben Javořích hor, přes nejvyšší vrchol Ruprechtický Špičák (881 m n. m.) a Javorový vrch zpět Uhlířským údolím do podhůří k železniční zastávce v Hynčicích. Objednejte si tedy slunečné počasí s dobrou viditelností, promasírujte stehenní a lýtkové svaly, zabalte energeticky hodnotnou svačinu a vyrazte s námi na celodenní pěší túru za novým poznáním.
Středně náročná přibližně jedenáctikilometrová trasa dalšího geovýletu vás provede z Police nad Metují přes oba skalní labyrinty stolové hory Ostaš k pískovcovým sloupkům v údolí řeky Metuje v České Metuji.
Od hronovských minerálních pramenů meandrujícím údolím Metuje k bezděkovským "haltýřům" a artéskému prameni v Polici nad Metují.
Trasa tohoto středně náročného treku po jihozápadních návrších Polické vrchoviny nám především přiblíží jakými usazenými horninami je tvořeno podloží Polické křídové pánve a jaké povrchové geomorfologické útvary vznikají zvětráváním a erozí těchto hornin. A možná cestou najdeme i zkamenělinu některého z drobných druhohorních mořských živočichů.
Na dalším geologicky zaměřeném výletu se vydáme na přibližně devítikilometrovou túru ze známé hornické obce Radvanice přes hřeben a nejvyšší vrchol Jestřebích hor Žaltman po starých hornických cestách do historií opředených Malých Svatoňovic.